Yapay Zeka

12 Haziran 2018 0 Yazar: mutlakadalet

İlk kez 1956 yılında bir grup araştırmacı tarafından kullanılan ‘yapay zeka’ kavramı hayatımıza girdi. Elon Musk, Stephen Hawking, Mark Zuckerberg, Bill Gates ve Ray Kurzweil gibi günümüz dünyasının şekillenmesinde büyük rol oynayan isimlerin yapay zekaya dair çeşitli fikirleri var. Birçok girişim, şirket, otomobil markası ve sosyal medya ağı yapay zekanın potansiyellerinden faydalanmak adına işe koyuldu bile. Günlük hayatımızı kolaylaştırma motivasyonuyla yola çıkılan birçok girişimde yapay zeka destekli teknolojiler görebiliyoruz; yapay zekalı moda asistanı, klinikfotoğraf stüdyo  ve uykuya yardımcı yapay zeka sayılabilecek örneklerden sadece birkaçını oluşturuyor.

Hatta yapay zeka sadece insanlığa fayda sağlayacak ürünlere değil kültürel etkinliklere de el atmış durumda zira satranç, Go ve hatta kumar oynayabilen yapay zeka şarkı da besteleyebiliyor. Cafeler de servis robotu olarak kullanılıyor. Müşteri hizmetlerinde sonu gelmez oyalama butonu olup 1-2-3- ü tuşlayan sorusuna cevap alamayan müşteriler oluyorsunuz. Fabrikalarda işçinin yerini almaya insanları tümüyle devre dışı bırakmaya başladı.En korkutucu olan savaş teknolojisinde hızla kullanım oranının artmasıdır.

Yapay Zeka Dinliyor, analiz ediyor, size uygun olanı kendisine reklam vereni para ödeyene hayatınızı, zevklerinizi ,tercihlerinizi , siyasi düşüncenizi , oyunuzu pazarlıyor.

Big datası  sizi saat,tatil,ayakkabı, cep telefonu, tatil paketi ve uçak bileti olarak ekranınızın sağından solundan hızla hayatınızı ele geçiriyor.Beyninizi subliminal bilgi çöplüğüne çevirip ustalıkla cebinizden,kartınızdan paranızı , en büyük hakkınız olan seçme hakkınızı ve tercih etme hakkınızı elinizden alıyor. Asla almak istemediğiniz bir şeyi aldırabiliyor,tercih ettirebiliyor.Çoğu zaman iyi oldu dediğiniz şeyi doğru olmadığı halde fikri beyninize naklediyor.

Yapay Zeka Oysa aldığı para bazen 25 senti geçmiyor. Kazandıkları para , sattıkları data sayısal anlamda 10.000 tıklamada 100 $ ı bile geçmiyor. Kurban sayısı arttıkça kazançta artıyor.Saldırı artıyor.Daha çok bilgi daha çok veri satma.Size parça parça yok ediyor.

Oxford ve Yale Üniversitelerinin yaptığı bir çalışmaya göre önümüzdeki 50 yılda yapay zeka milyonlarca işin üstesinden gelecek. Çalışma, robotların insanların görevlerini zamanla alacağını düşünen 352 yapay zeka araştırmacısının anket sonuçlarına dayanıyor.  İleri düzey matematik, kitap yazmak gibi karışık görevlerin yapay zekalar tarafından gerçekleştirilmesi daha uzun zaman alacak olsa bile 2051 yılında insanların gerçekleştirdiği bütün görevlerin ve 2136 yılında da bütün mesleklerin otomatikleşebileceği düşünülüyor.

Araştırmacılar çalışmada konuyla ilgili olarak “Yapay zekanın gelişimi; ulaşım, sağlık, bilim, finans ve orduyu yeniden şekillendirerek modern yaşama uyarlayacak. Bu sonuçlar, araştırmacı ve politikacılar arasında yapay zekadaki eğilimleri tahmin etme ve yönetme konularında tartışmalara neden olacaktır.” ifadesini kullandı.

Yapay zekaya en temkinli yaklaşan isimlerden biri Elon Musk olsa gerek. Yapay zekanın getirebileceği kötü sonuçlara hazırlıklı olmamızı isteyen Elon Musk, MIT Profesörü Max Tegmark tarafından yazılan ve yapay zekanın toplumun her alanını nasıl değiştireceğini anlatan kitabı Life 3.0‘ı öneriyor.  Musk 29 Ağustos’ta attığı bir tweette “@Tegmark’ın Life 3.0 kitabı okunmaya değer. Yapay zeka ya insanlığın başına gelen en iyi şey ya da en kötü şey olacak. Bu yüzden konuyu doğru anlamak gerek.” yorumunda bulundu.

Elon Musk: “Geç olmadan yapay zekayı düzenleyin.”

İnsanları Mars’a götürmek ya da herkese otonom otomobil sunmak gibi fikirleri olan Elon Musk’ın kolay kolay korkmadığını söyleyebiliriz. Ancak yapay zeka konusu Musk’ı ciddi şekilde endişelendiriyor gibi duruyor zira 13-16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Ulusal Yerel Yöneticiler Birliği Yaz Toplantısı’nda yaptığı konuşmada yapay zeka için ‘medeniyetin karşı karşıya olduğu en büyük risk’ tanımını yaptı. Musk’ın konuşmasından bir hafta kadar sonra Zuckerberg, Facebook üzerinden yaptığı bir canlı yayında, “Yapay zekanın bize zarar vereceğini söyleyenleri duyunca düşünüyorum ki teknoloji hem iyi hem de kötü şeyler için kullanılabilir. Yapay zekayı inşa ederken çok dikkatli olmak gerek, ne için üretildiği ve nasıl kullanılacağı oldukça önemli. Fakat yapay zekanın geliştirilme sürecini yavaşlatmayı tartışanları hiç anlayamıyorum.” diyerek geleceğe daha ılımlı bir yaklaşımı olduğunu göstermişti. Bunun üzerine Elon Musk, bir tweetinde Zuckerberg’in konu hakkındaki bilgilerinin sınırlı olduğunu söylemişti. Konu hakkında kimin yaklaşımının daha doğru olduğunu sadece zaman gösterebilir.

1990’da Sovyetler Birliği’nin çökeceği ve internetin hızla yayılacağı öngörüleriyle haklı çıkan gelecek bilimci ve mucit Ray Kurzweil‘e göre, 2045 yılında yapay zeka insan zekasından daha güçlü hale gelecek ve teknolojik tekillik (singularity) gerçekleşecek.

Bill Gates ve Stephen Hawking de yapay zekadan ürken isimler arasında yer alıyor. Gates yapay zekaya atıfta bulunarak, “Bazı insanlar neden endişelenmiyor anlamıyorum.” derken Profesör Hawking “Yapay zekalı makineler insan ırkının sonunu getirebilir.”  diyor.

Sonunuzun gelmesi fiziken olabilir.Ama bundan 20 yıl önce medeni ölümü gerçekleşti insanlığın.Aynı kaynaktan bilgi alan, aynı şeylere inanan , aynı zevklere ve fikirlere sahip konserve kutuları oldunuz.Yaşadığınız hayatı, bir ev, bir otomobil ve faturalarını ödemekte zorlandığınız mutsuz aile yapılarına çevirdiler sizi. Siz hipnozdasınız.Belkide beyniniz,ruhunuz öldünüz.Karşı komşunuzla , 5 sokaktaki adamla aynısınız.Aynı şeylere inanıp,aynı şeyleri alıp,aynı sinemaya gidip,Bodrumda yanyana iki otelde bir masada aynı siteden okuduğunuz şeylere aynı kelimelerle masadakilere anlatıyorsunuz.Siz kimsiniz.Kimden kopyalandınız.Sizi orjinal kılan ne, Yokkkk. Öldünüz.Bir Yapay Zeka tarafından yönlendirilen cebinizdeki parayı belli yerlere ödemek zorunda olan tüketim robotlarısınız.

Yapay Zeka  ve insan arasında adaleti gelir adaletini ,insanın var olma hakkını ve insanın özgürlüğünü nasıl koruyacağız.

Profesör Stefan Hawking’i kaybettik.Yakında insanlığın Yapay Zekaya sahip şirketlere karşı savaşını da kaybedeceğiz.

Adaleti sağlamanın en etkin yolu yasalardır. Adil ehil insanlarca hazırlanmış , vicdanlı teknik bilgiyle ve tecrübeye sahip uygulayıcılarla, hakkın zedelenmesi halinde adil hakimlerce adalet sağlanabilir.

Acilen Yapay Zekanın kullanılamayacağı alanlar belirlenmelidir.Tıpkı sosyal medyanın siyaset alanında kişisel verileri kullanmasının yasaklanmasında olduğu gibi etkin uygulamalar geliştirilmelidir.

Yapay Zekanın ve Robotların kullanıldığı alanlar belirlenmelidir.Savaş alanında robot kullanımı ve yapay zeka kullanımı yasaklanmalıdır.Fillerin karıncaları ezmesine izin verilmemelidir.

İnsanın yaşamını sürdürme , kaliteli bir yaşam sürme hakkı ,aile bireylerinin gıda, giyim, eğitim ,güvenlik ve sağlık haklarını sağlayacak Sosyal Güvenlik Sistemi kurulmalıdır.Robotlar ve Yapay Zeka yüzünden işini kaybedecek insanların hakları yasalarla güvence altına alınmalıdır.En adil uygulama artık bireylerin değil geliri trilyon dolarları bulan şirketlerin vergi ödemesidir.

Mutlak Adalet ,Yapay Zeka alanında sınırsız insanı koruma çerçevesi ve paradigması kabul edilirse sağlanabilir.Yasalarla bu korunmalıdır.

Saatte 4000 elbise diken fabrikaya karşı terzi, gündee 1.000.000 kek üreten Yapay Zekaya karşı , köşebaşında ailesi için çabalayan pasta ustası, demiri camı işleyen usta 3 günde bir eser yaratırken, üretim zincirinde 3 günde kusursuz 10.000.000 ürün çıkarabilen sisteme karşı bu insanlar ve yaşam hakları güvenceye alınmalıdır.

Evini, ailesini, toprağını elindeki tabancayla korumaya çalışan  bir 3.dünya ülkesi vatandaşına en gelişkin füzeyle bomba yağdırılması da adaleti zedeler.. Birleşmiş Milletler gelişen teknoloji ve Yapay Zeka kullanımı karşısında geri kalmış, parası olmayan, teknolojisi olmayan insanları ve toplumları koruyacak ADİL DÜNYA DÜZENİ OLUŞTURMALIDIR. Yapay Zeka ve ona sahip olanlara karşı güçsüzleri ve insanı koruyacak düzenlemeyi yapmalıdır.2020 senesi geçilirse tüm dünya için geç olacaktır.Yapay Zeka ışık hızıyla gelişmektedir.Ona sahip olanlar kısa süre sonra onun Tanrısal Gücünü keşfettiklerinde insanlığın var olma nedenleri ortadan kalkacaktır.Sınırsız enerji,sınırsız güç ve sınırsız paranın vazgeçilemezliği dünyanın sonunu getirecektir.O gün geldiğinde insanlığın var olması için hiçbir sebep kalmayacaktır.

02/01/2018, Dünya Halleri.com

Bade İnan tan alıntıdır.